Ga verder naar de inhoud

Overstromingen vroeger en nu: rondleidingen en wandelingen

Rondleidingen en wandelingen in het teken van overstromingen. Doorlopende rondleidingen in en rond Museumkerk Wintam. Gegidste wandelingen vanuit Museumkerk Wintam, geleid door Geogidsen Klein-Brabant-Rupelstreek (zie praktisch).

Wandelroute
Landschappelijk erfgoed
Dit is een activiteit van

Genootschap Sint-Margaretha Wintam in samenwerking met de Natuurgidsen Klein-Brabant

Genootschap Sint-Margaretha Wintam

De Sint-Margarethakerk in Wintam, nu in gebruik als Museumkerk Wintam, staat symbool voor de overstromingsproblematiek in onze regio sinds de 12de eeuw. In 1825 was de maat vol in het lagergelegen Nattenhaasdonk en werd een nieuwe kerk gebouwd op de hogergelegen kouterrug van Wintam. 

Het museum draagt het UNESCO Geopark keurmerk van de Schelde Delta en de activiteit past hier in.

1) In en rond Museumkerk Wintam:

Doorlopende korte rondleidingen in en rond de museumkerk vanaf 10 uur (geen voorinschrijving nodig).

Gids: Daniëlla De Cock

Onze geschiedenis vertaald in een hedendaags kunstwerk

* Waterveiligheid: Sigma is zoveel meer

* Van Nationaal Park Schelde Vallei naar Geopark Schelde Delta

 

Praktisch

Wandelingen:

2) Overstromingen: vriend en vijand 

Vertrek aan de kerk :
Groep 1: 11u-12u
Groep 2: 13u-14u

Gids: Ilse Talboom
Korte wandeling (2 km) 

*Overstromingen vormden in het verleden de structuur van ons landschap.

*Overstromingen brachten ons klei en zand.

*Overstromingen voor sommige een nachtmerrie, voor anderen een zegen.

3) Op zoek naar het verdronken dorp Nattenhaasdonk

Vertrek aan de kerk: 14u -16u30

Gids: Karine Moerman
Afstand: 4 km

* Het dorp Haexdonck, gelegen op een zandrug, bestond in de middeleeuwen uit een Ridderhof, kerk, kerkhof en enkele boerderijen. Dit Haexdonck was in het grensgebied van Vlaanderen met Brabant voor het nabije Scheldeveer naar het stadje Rupelmonde van strategisch belang.

* Al snel werden de inwoners door het stijgende water geteisterd en wijzigde het in ‘Natten’haasdonk. 

* Dit verdronken dorp is uniek in Vlaanderen en werd in 2018 beschermd als archeologische site. Samen met de gids ga je de sporen uit het verleden opzoeken

13 september 2026
10:00 - 17:00
11:00 - 12:00
13:00 - 14:00
14:00 - 16:30
Reservatie verplicht
Klik hier om te reserveren